PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Pica Berluskoni me mish dreri, “hakmarrja” finlandeze ndaj ish kryeministrit italian

, ,

Në vitin 2005, pas një vizite në Finlandë, ish-kryeministri italian dhe kritiku i rreptë i gatimeve Silvio Berlusconi ofendoi ofertat e kuzhinës finlandeze, duke u tallur me gatimet e tyre si të përbëra kryesisht nga “dreri i marinuar” dhe duke u qarë sesi ai “duroi” kuzhinën finlandeze gjatë udhëtimit të tij.

Komentet e tij të hidhura nuk u harruan nga finlandezët, të cilët nuk humbi kohë të hakmerren. Një restorant finlandez picash i quajtur Kotipizza krijoi një picë unike të quajtur “Pizza Berlusconi”, duke ndërhyrë në një nga traditat e njohura të kuzhinës italiane. Pica e re e bërë me miell thekre u mbush me mish dreri të tymosur, me djathë, qepë të kuqe dhe kërpudha.

Në vitin 2008, Berlusconi mësoi se hakmarrja finlandeze ndaj tij është një gatim i dalë nga një furrë e ngrohur në 500 gradë. Kotipizza konkuroi me recetën “Pizza Berlusconi” në Konkursin Ndërkombëtar të Pizzave të mbajtur në qytetin e Nju Jorkut dhe madje fitoi vendin e parë, duke mposhtur specialitetet italiano-amerikane.

Ajo që nisi si një zbavitje do të zhvillohej përfundimisht për t’u bërë një element i përhershëm në menunë e Kotipizza-s. Pica me mish dreri mbetet e njohur në të gjithë Finlandën edhe sot e kësaj dite.

Megjithatë, Silvio Berlusconi dhe kompania nuk reaguan për një kohë. Në një rast, ambasada italiane kërkoi që emri i kryeministrit të hiqej nga lista, me argumentin se Kotipizza po përfitonte nga përdorimi i emrit të Berlusconit në reklamat e tyre. Drejtori i Përgjithshëm i Kotipizza-s qëndroi i vendosur dhe e mbajti emrin, madje e ftoi Berlusconin të kthehej në Finlandë për t’u ulur dhe për të biseduar rreth picës. Ndërsa Berlusconi nuk e pranoi ofertën e tij, kryeministri përfundimisht u kthye në Finlandë për një vizitë shtetërore në vitin 2011, gjatë së cilës ai provoi më shumë gatime finlandeze.

Këtë herë ai kishte më shumë gjëra pozitive për të thënë, dhe ndoshta me vend, një nga ushqimet që i pëlqente ishte dreri – megjithëse mund të jetë marinuar ose jo. Duke ngrënë në kryeqytetin e Helsinkit, Berlusconi më vonë do të pranonte para gazetarëve se ai hëngri një vakt të mirë me fileto dreri, sanduiçe me salmon dhe një tortë me çokollatë.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *