PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Presidenti i Finlandës ftohet në Uashington. Nesër, Niinistö takohet me Presidentin Biden

, , ,

Presidenti Sauli Niinistö do të zhvillojë një vizitë pune në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe do të takohet nesër – të premten – me Presidentin Joseph R. Biden.

Në takimin në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti do të diskutojë sulmin ushtarak të Rusisë ndaj Ukrainës, efektet e luftës në rendin evropian të sigurisë dhe bashkëpunimin dypalësh midis Finlandës dhe Shteteve të Bashkuara, deklaroi sot Zyra e Presidentit të Republikës.

Përveç takimit të Presidentit Biden, programi i Presidentit Niinistö përfshin takime me disa aktorë të tjerë politikë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Udhëtimi i ngarkuar zgjat rreth një ditë.

Presidenti i Republikës Sauli Niinistö zhvilloi një bisedë video me Kryeministren e Suedisë Magdalena Andersson dhe Kryeministrin e Norvegjisë Jonas Gahr Støre të mërkurën, 2 mars 2022.

Tema e diskutimit ishte pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe siguria evropiane. Presidenti dhe kryeministrat ndanë pikëpamjet e tyre për situatën aktuale të sigurisë. Takimi ishte vazhdimësi e komunikimit të rregullt Finlandë-Suedi-Norvegji, i nisur në Kultaranta në vitin 2019.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *