PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Putin telefonon presidentin Niinistö. Rusia do garanci se fqinjët nuk futen në NATO

, ,

Presidenti i Republikës Sauli Niinistö dhe Presidenti i Rusisë Vladimir Putin zhvilluan sot një bisedë telefonike për marrëdhëniet mes dy vendeve dhe situatën në Ukrainë. Sipas Kremlinit, kërkesa e Rusisë për të ndaluar zgjerimin e NATO-s në lindje ishte në tryezë. Presidenti Niinistö, nga ana tjetër, mësohet të ketë deklaruar se politika e jashtme dhe e sigurisë e Finlandës është e qëndrueshme dhe duket qartë nga raportet.

Zyra e Presidentit të Republikës e informoi bisedën në tërësi si më poshtë:

Presidenti i Republikës Sauli Niinistö dhe Presidenti i Rusisë Vladimir Putin zhvilluan një bisedë telefonike të martën, 14 dhjetor 2021.

Krahas marrëdhënieve dypalëshe midis Finlandës dhe Rusisë, presidentët diskutuan në thellësi situatën në kufijtë e Ukrainës. Presidenti Niinistö shprehu shqetësim serioz për situatën e tensionuar dhe theksoi nevojën për të gjetur një zgjidhje diplomatike.

Presidenti Niinistö deklaroi se Finlanda ka një politikë të qëndrueshme të politikës së jashtme dhe të sigurisë, siç dëshmohet nga raportet.

Presidenti Niinistö vazhdoi të diskutojë mbi frymën e Helsinkit, e cila solli marrëveshjen për armatimin mes fuqive të mëdha gjatë luftës së ftohtë.

Njoftimi për mediat i Kremlinit është më i gjatë dhe më i detajuar. Në njoftimin e rusëve thuhet se, në bisedën telefonike, presidenti rus përsëriti kërkesat e ashpra të Moskës ndaj NATO-s dhe Perëndimit kohët e fundit. Aty përsëriten gjithashtu akuzat e Rusisë se Ukraina po shkel kushtet e marrëveshjeve të armëpushimit të Minskut në lindje të vendit duke përdorur armë të rënda dhe avionë.

Me kalimin e viteve, Rusia ka sjellë përsëri një numër të madh trupash dhe armësh të rënda në Ukrainën lindore dhe shkeljet e armëpushimit janë regjistruar gjerësisht. Në muajt e fundit, Rusia ka mbledhur rreth 100,000 trupa dhe shumë pajisje pranë kufirit me Ukrainën.

Vladimir Putin thuhet se i ka thënë Niinistö-s për bisedimet e tij me presidentin amerikan Joe Biden javën e kaluar dhe ka dhënë një vlerësim të plotë të situatës në Ukrainë.

– Vladimir Putin përsëriti nevojën për fillimin e menjëhershëm të negociatave me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n për të marrë garanci ligjore ndërkombëtare për të garantuar sigurinë e vendit tonë dhe për të përjashtuar zgjerimin e Aleancës së Mbrojtjes dhe vendosjen e sistemeve të armëve që kërcënojnë Rusinë në Ukrainë dhe vendet e tjera fqinje, tha Kremlini.

Vladimir Putin thuhet se ka theksuar se kërkesat janë plotësisht në përputhje me Aktin Përfundimtar të Helsinkit të Samitit të OSBE-së të vitit 1975 dhe me Deklaratën e Samitit të Stambollit të OSBE-së të vitit 1999. Në këtë kontekst, Putin thuhet se ka shprehur mbështetjen për propozimin e Sauli Niinistö-s për Samitin e OSBE-së në Helsinki në vitin 2025.

Propozimet e Rusisë për NATO-n janë rrëzuar kryesisht si krejtësisht të pamundura dhe në kundërshtim me idenë bazë të NATO-s dhe sovranitetin e shteteve.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *