PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Rekord infeksionesh. THL: Ndaloni udhëtimet

,

Banorët e rajonit të Uusimaa, i cili përfshin Helsinkin, nuk duhet të udhëtojnë në pjesë të tjera të Finlandës, nëse nuk është absolutisht e nevojshme, tha të Enjten Taneli Puumalainen, kreu i njësisë së programit të vaksinimit në Institutin Finlandez për Shëndet dhe Mirëqenie (THL).

Thirrja e Puumalainen erdhi pasi THL rekomandoi që baret dhe restorantet në Helsinki, Espoo, Vantaa dhe Kauniainen të mbyllen deri në 14 Mars.

THL gjithashtu rekomandoi që banorët e Helsinkit dhe Rrethit të Spitalit Uusimaa (HUS) të shmangin udhëtimet jashtë rajonit deri në 14 Mars, një periudhë që mbulon pushimet shkollore të skive gjatë javës së ardhshme në Uusimaa.

“Rekomandimi i THL është që në këtë situatë, çdo pushim skijimi kalojeni në rajonin tuaj,” tha Puumalainen.

Finlanda pa 614 infeksione të reja me koronavirus të Enjten, rritja e tretë më e lartë ditore që nga fillimi i Pandemisë pak më shumë se një vit më parë. Nga rastet e reja, 410 u identifikuan në rajonin e Helsinkit dhe Uusimaa.

Sipas THL, shkalla e infeksionit në zonën e HUS është dyfishuar pothuajse në katër javë në 185.9 raste për 100,000 njerëz.

“Rreziku i Përshpejtimit të Pandemisë në të gjithë Finlandën është rritur për shkak të përhapjes më të shpejtë të variantit Britanik të virusit. Ai është gjetur në sasi në rritje në Uusimaa”, tha Mika Salminen, drejtori i sigurimit shëndetësor në THL.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *