PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Rikthehet dimri në Finlandë. Prill i ftohtë. Në fundjavë pritet rreth 30 cm borë.

,

Moti i ngrohtë i ditëve të fundit parashikohet të zhduket brenda fundjavës. Ajri i ftohtë do të përhapet në të gjithë vendin deri në fund të javës.

Sipas Foreca, Finlanda po i afrohet presionit të ulët të fortë dhe stuhishëm, i cili sjell shumë borë dhe erëra të forta në disa pjesë të vendit. Flokët e borës do të mbulojnë veçanërisht Finlandën veriore.

Në të njëjtën kohë, moti po bëhet më i ftohtë. Erërat më të forta të shtunën do të ketë në pjesët jugore dhe qendrore të vendit, ndërsa të mundshme janë edhe dëme nga era.

– Stuhia rihap dyert për ditët e dimrit, kur erërat kthehen dhe fryjnë nga veriu, thotë meteorologia e Foranna, Joanna Rinne.

Të premten, 10-15 centimetra borë do të bjerë në Ostrobothnia Veriore dhe Kainuu. Akumulimi në Lapland është gjithashtu 5-10 cm në disa vende. Të shtunën, bora dhe reshjet mund të bien më shumë në jug.

Një stuhi e dytë dëbore që vjen natën e së dielës mund të sjellë deri në 36 cm borë në jug dhe jugperëndim. Në Åland mund të bjerë borë 30 centimetra. Era mund të intensifikojë forcën e stuhisë.

Sipas parashikimit aktual, javën e ardhshme reshjet e borës janë të zakonshme në të gjithë vendin. Edhe gjatë ditës temperaturat e ditës bien deri në ngrica në të gjithë vendin. Natën, ngrica mund të jetë deri në 10 deri në 20 gradë, thotë Joanna Rinne.

Tre javët e ardhshme pritet të jenë më të ftohta se zakonisht në këtë periudhë të vitit për Finlandën.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *