PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Rruga e përbashkët drejt NATO-s. Sot, Presidenti Niinistö takon Mbretin e Suedisë

, ,

Presidenti i Republikës Sauli Niinistö dhe zonja Jenni Haukio do të udhëtojnë në Suedi për një vizitë shtetërore dy ditore.

Gjatë vizitës shtetërore të Presidentit të Republikës Sauli Niinistö do të theksohen çështjet aktuale të politikës së sigurisë. Bashkëpunimi finlandez-suedez i mbrojtjes, bashkëpunimi në gatishmërinë ndaj krizave dhe tranzicioni i gjelbër janë gjithashtu në axhendë.

Finlanda dhe Suedia pritet që të aplikojnë sot ose nesër për anëtarësim në NATO. Parlamenti finlandez ka një shumicë prej 182 deputetësh pro anëtarësimit dhe vetëm 10 janë kundër.

Çifti presidencial do të takohet me familjen mbretërore suedeze menjëherë në mëngjes. Veprimtaria do të fillojë para Pallatit Mbretëror në orën 11:00 me ceremonitë tradicionale të vizitës shtetërore.

Në mesditë, Niinistö do të takohet me kryetarin e Parlamentit Andreas Norlén dhe do të mbajë një fjalim në Parlament. Pasdite Niinistö do të takohet edhe me kryeministren suedeze Magdalena Andersson. Pas bisedimeve dypalëshe është planifikuar një konferencë e përbashkët për shtyp.

Mbretëresha Silvia dhe Jenni Haukio do të vizitojnë Bibliotekën Bernadotte të Pallatit Mbretëror, ku do të njihen me artefaktet e bibliotekës. Ato do të vizitojnë gjithashtu Muzeun e Artit Waldemarsudde, i cili do të shfaqë “Drita mbi det dhe tokë – Vendbanimi i Önningeby në Åland”. Ekspozita tregon historinë e një kolonie artistësh që dikur vepronin jashtë Mariehamn.

Pas kësaj, çifti presidencial do të marrë pjesë në një event kulturor ku do të marrin pjesë balerina Virpi Pahkinen dhe muzikantja Anna Järvinen.

Dita do të mbyllet me një banket gala të organizuar nga çifti mbretëror në Pallatin Mbretëror.

Vizita e mëparshme e Niinistö në Suedi u zhvillua në nëntor 2021. Mbreti Gustav XVI dhe Mbretëresha Silvia bënë një vizitë shtetërore në Finlandë në 2015 dhe në 2017 për të festuar 100 vjetorin e Finlandës.

Më poshtë është programi i plotë i vizitës së Presidentit Niinstö dhe bashkëshortes së tij:

Programi i Presidentit Niinistö

E MARTË 17.5.

Ora 11.00 Pritje në Pallatin Mbretëror

12.10 Niinistö takohet me Andreas Norlén, Kryetar i Parlamentit Suedez

Ora 13.00 Fjala e Niinistös në parlament

Ora 14.00 Dreka e çiftit mbretëror dhe çiftit presidencial në Pallatin Mbretëror

Ora 16.00 Niinistö takohet me kryeministren e Suedisë Magdalena Andersson

17.05 Konferencë e përbashkët për shtyp nga Niinistö dhe Andersson

17.40 Niinistö dhe Haukio do të marrin pjesë në një ngjarje kulturore në Shtëpinë e Kulturës së Stokholmit

21.00 Një darkë gala e organizuar nga çifti mbretëror, ku Niinistö do të mbajë një fjalim gala

E MËRKURË 18.5.

8.00 Niinistö merr pjesë në një seminar biznesi të tranzicionit të gjelbër në Institutin Finlandez në Stokholm

11.25 Niinistö viziton bazën detare Berga

14.10 Niinistö dhe Haukio do të marrin pjesë në një drekë të organizuar nga qyteti i Stokholmit

15.20 Vizitë në Agjencinë Kombëtare Suedeze për Mbrojtjen Sociale dhe Përgatitjen MSB

18.00 Niinistö do të takohet me mediat finlandeze në rezidencën e ambasadorit

19.15 Pritje në rezidencën e ambasadorit e organizuar nga çifti presidencial

20.20 Ceremonia e lamtumirës në Pallatin Mbretëror

Programi special i zonjës Haukio

E MARTË 17.5.

12.10 Vizitë në Bibliotekën Royal Castle Bernadotte me Mbretëreshën Silvia

16.25 Vizitë në Muzeun e Artit Waldemarsudde me Mbretëreshën Silvia

E MËRKURË 18.5.

11.20 Vizitë në Akademinë Suedeze me Mbretëreshën Silvia

12.30 Vizitë në muzeun e muzeut Nordiska

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *