PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Rusia bisedime me SHBA, NATO, OSBE. Franca e alarmuar: Po anashkalohet BE

, ,

Rusia po përpiqet të anashkalojë Bashkimin Evropian duke negociuar situatën në Ukrainë drejtpërdrejt me Shtetet e Bashkuara, tha ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian në një intervistë për BFM TV.

– Vladimir Putin dëshiron të anashkalojë Bashkimin Evropian. Ai dëshiron të bëjë një dëm në unitetin e Unionit që tani po merr formë, komentoi Le Drian.

Negociatat mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë për situatën në Ukrainë do të fillojnë të hënën në Gjenevë.

Më pas, Rusia dhe NATO do të zhvillojnë bisedime të mërkurën dhe Rusia dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të enjten.

Rusia ka përqendruar forcat e saj pranë kufirit lindor të Ukrainës dhe ka kërkuar garanci nga Perëndimi se aleanca ushtarake e NATO-s nuk do të zgjerohet.

Ndërkaq Suedia dhe Finlanda, – gjatë një bisede telefonike mes kryeministres suedeze Magdalena Andersson and Presidentit finlandez, Sauli Niinistö, – kanë përsëritur qëndrimin e tyre se nuk do të marrin leje nga Rusia për një anëtarësim të mundshëm në NATO.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *