PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Rusia nën sulmet e hakerëve botërorë. Në luftë, banditët dhe policia bëhen bashkë

, ,

Rusia po përballet me sulme kibernetike, përveç sanksioneve dhe bojkoteve masive. Ato filluan të enjten kur u rrëzua uebfaqja e kanalit televiziv ndërkombëtar shtetëror rus RT (ish Russia Today). Të premten, sulmet kishin në shënjestër gjithashtu qeverinë ruse, Kremlinin dhe Ministrinë ruse të Mbrojtjes.

Të dielën ishte radha e administratës bjelloruse, e cila i ka hapur dyert për forcat e armatosura ruse dhe të hënën në mëngjes, Bursa e Moskës u vu fillimisht në shënjestër të komunitetit të hakerëve. Kur faqet e saj pushuan së funksionuari, radha i erdhi bankës së madhe ruse Sberbank.

Qeveria ukrainase i ka kërkuar ndihmë hakerëve. Nga shumë sulme kibernetike për pjesën tjetër të javës, ekipi i aktivistëve të hakerëve Anonymous mori meritën. Për shembull, ata thanë të premten se kishin hakuar emailet nga Ministria e Mbrojtjes Ruse, por informacioni nuk mund të verifikohej.

Ministri ukrainas i Çështjeve Dixhitale Mykhailo Fedorov inkurajon vullnetarët. Të shtunën, për shembull, ai premtoi në një mesazh në Twitter se informacioni mbi zotërimet e kriptomonedhave nga oligarkët rusë dhe bjellorusë do të shpërblehej.

Ukraina ka njësinë e saj policore që fokusohet në krimin kibernetik. Njoftimi i fundit në faqen e saj të internetit tha të dielën se ajo, së bashku me vullnetarët kibernetikë, kishin arritur të mbyllnin dhjetë faqe interneti të armikut, duke përfshirë faqen e internetit të Kremlinit.

Në luftë, banditët dhe policia janë në të njëjtën anë.

“Është një mendje goxha ciber-punk që autoritetet po ftojnë hakerët. Shumë e jashtëzakonshme, si fantashkencë”, thotë Mikko Hyppönen, Drejtor i Kërkimeve në F-Secure.

Ftesa e vullnetarëve mund të çojë tek ata që nuk ndajnë qëllimin e ftuesve. Mund të jetë kushdo pas maskës Anonim.

Të paktën 16 grupe hakerash dhe kriminelësh kibernetikë ishin regjistruar të shtunën për të mbështetur luftën. Jo vetëm që të gjithë kënaqen duke prishur faqet e internetit, por edhe rrjeti i shpërndarjes së një kompanie ruse të naftës është sulmuar. Disa grupe duket se kanë aftësi që mund të jenë të dëmshme.

“Vullnetarizmi u hap derën aktorëve shtetërorë. Anonimiteti mund të përfshijë ata që nuk mund të marrin pjesë në sulme si shtete. ”

Ky mund të jetë i njëjti lloj polemikash që vetë presidenti rus Vladimir Putin ka përdorur për të pretenduar në të kaluarën se nuk ka pasur ushtarë në forcat e armatosura ruse në Ukrainën lindore. Në realitet, natyrisht, ka pasur ushtarë në Ukrainën lindore, por kontributi i tyre është kundërshtuar, për shembull, duke pretenduar se ata janë “me pushime” ose vullnetarë.

“Vullnetarët e paidentifikuar marrin një histori kopertine nëse është e nevojshme. Nëse Rusia fajësonte agjencinë amerikane të sppiunazhit NSA-në e SHBA-së për sulmet, NSA mund të thoshte vetëm se është grupi mjaft i aftë Anonymous”, ilustron Hyppönen.

Mund të ndodhë gjithashtu që vullnetarët të fillojnë dhe të punësuarit e qeverive të vazhdojnë punën.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *