PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Si të kuptoni në kohë nëse fëmija juaj drogohet, pi alkool apo duhan?

, , , , , ,

Të kuptosh nëse fëmija yt po përdor substanca mund të jetë sfiduese. Shumë nga shenjat dhe simptomat janë sjellje tipike e adoleshentëve ose të rinjve. Shumë janë gjithashtu simptoma të çështjeve të shëndetit mendor, duke përfshirë depresionin ose ankthin.

Nëse keni arsye për të dyshuar në përdorim, mos kini frikë të gaboni në anën e kujdesit. Përgatituni të merrni masa dhe të bëni një bisedë gjatë së cilës mund të bëni pyetje të drejtpërdrejta si “A keni qenë duke pirë, tymosur ose duke përdorur drogë?” Asnjë prind nuk dëshiron të dëgjojë “po”, por të jesh i përgatitur për mënyrën se si do të përgjigjesh mund të jetë pika fillestare për një rezultat më pozitiv.

1. Cilat janë shenjat?

 • Ndryshime në humor dhe personalitet
 • Nervoz, i tërhequr ose i dëshpëruar
 • Më pak i motivuar
 • I heshtur, jo komunikues
 • Armiqësor, i zemëruar, jo bashkëpunues
 • Mashtrues ose kur bën veprime në fshehtësi
 • Në pamundësi të përqendrimit
 • Sjellje harbute të pakontrolluara
 • Hiperaktiv ose një eksitim i pazakontë

     Ndryshimet e sjelljes

 • Marrëdhëniet e ndryshuara me anëtarët e familjes ose miqtë
 • Mungesa ose humbja e interesit për shkollën, punën ose aktivitetet e tjera
 • Shmang kontaktin sy më sy
 • Bllokon dyert
 • Zhduket për periudha të gjata kohore
 • Del shpesh jashtë, duke u vonuar
 • Përdor telefonin duke u ruajtur nga të tjerët
 • Nxjerr justifikime pafund
 • Përdor çamçakëz ose mentol për të fshehur aromën e gojës
 • Shpesh përdor medikamente që blihen pa recetë për të zvogëluar skuqjen e syve ose acarimin e hundës
 • I duhen gjithmonë para
 • Është bërë jashtëzakonisht i ngathët: pengohet, mungesë koordinimi, ekuilibër i dobët
 • Kalon periudha pa gjumë ose super energjetik, që pasohen nga periudha të gjata fjetjeje për të zëvëndësuar gjumin.

     Higjiena dhe pamja

 • Erë tymi ose erëra të tjera të pazakonta në frymëmarrje ose në rroba
 • Pamja më e çrregullt se zakonisht
 • Higjiena e dobët
 • Faqet ose fytyrën shpesh të kuqe ose të skuqur
 • Djegie ose blozë në gishta ose buzë
 • Shenja në duar ose këmbë (ose kur vishet me mëngë të gjata në verë për të fshehur shenjat)

     Shëndeti fizik

 • Sëmuret shpesh
 • Lodhet në mënyrë të pazakontë dhe / ose bie në letargji
 • Nuk flet në mënyrë të kuptueshme, “flet në tym” ose i thotë fjalët me shpejtësi
 • Gjakderdhje nga hundët dhe / ose rrjedhje të hundëve, që nuk shkaktohet nga alergji ose ftohje
 • Plagët, njollat ​​rreth gojës
 • Humbje ose shtim i papritur ose dramatik i peshës
 • Gërvishtje / mavijosje të lëkurës
 • Djersitje e shpeshtë
 • Kriza dhe / ose të vjella

2. Si dhe ku të shikoni për shenjat?

Përdorni intuitën tuaj
Bëni një bisedë të vërtetë, ballë për ballë kur fëmija të vijë në shtëpi pasi të shoqërohet me miqtë. Nëse ka pirë ose jo duhan, aroma do të jetë në frymën e tyre, në veshje dhe në flokët e tyre.

Shikojini në sy
Kushtojini vëmendje syve të tyre. Nëse kanë përdorur marihuanë, sytë e tyre do të jenë të kuqërremtë me bebet të zvogëluara dhe kanë veshtirësi t’i mbajnë hapur. Bebet e syve do të zgjerohen dhe ata mund të kenë vështirësi të përqendrohen nëse kanë pirë. Përveç kësaj, ngjyra e kuqe e fytyrës dhe mollëzave të faqeve mund të jetë gjithashtu një shenjë e pirjes së alkolit.

Shikoni sjelljen e tyre
Si veprojnë ata pas një nate me miqtë? A janë ata veçanërisht të zhurmshëm dhe të padurueshëm, a po qeshin pa asnjë arsye? Jashtëzakonisht të ngathët deri në pikën e pengimit në mobilje dhe mure, duke u ngatërruar me këmbët e tyre dhe duke rrëzuar gjërat? I qetë, i tërhequr dhe jashtëzakonisht i lodhur dhe me sy të plogësht? A iu merren mendtë dhe pengohen në banjë? Të gjitha këto janë shenja se ata mund të kenë qenë duke pirë ose duke përdorur marijuanë ose substanca të tjera.

Kërkoni në hapësirat e tyre
Kufijtë që vendosni me fëmijën tuaj nuk mbarojnë tek dera kryesore ose dera e dhomës së tyre të gjumit. Nëse keni arsye për shqetësim, është e rëndësishme të zbuloni se çfarë po ndodh. Përgatit një shpjegim për arsyet tuaja për kontrollin e dhomës, pavarësisht nëse u tregoni para apo pasi e jeni bërë . Mund t’i tregoni se është në shqetësim për shëndetin dhe sigurinë e tyre. Vendet e zakonshme për të fshehur duhanin, alkoolin, drogën ose sendet e tjera përfshijnë:

 • Brenda sirtarëve, poshtë ose midis sendeve të tjera
 • Në kuti ose çanta të vogla – mendoni bizhuteri, kozmetikë ose lapsa, ose këllëfë për veshët
 • Nën një shtrat ose mobilje të tjera
 • Në një fabrikë, të varrosur në dhe
 • Në mes ose brenda librave
 • Nën një tabelë të lirshme dyshemeje
 • Brenda kontejnerëve të ilaçeve pa recetë (Tylenol, Advil, etj.)
 • Brenda qeseve të ëmbëlsirave të zbrazëta si M & Ms ose Skittles
 • Në kanaçe të falsifikuara të sodës ose kontejnerë të tjerë të rremë të dizenjuar për tu fshehur

Mos e neglizhoni celularin e adoleshentit tuaj ose pajisjet e tjera dixhitale. A i njihni kontaktet e tyre të shpeshta? Mesazhet e fundit ose postimet në rrjetet sociale lë të kuptohet për përdorimin e drogës apo bien ndesh me ato që ju kanë thënë?

Nëse kërkimi juaj tregon prova të përdorimit të drogës, përgatituni për bisedën më fëmijën tuaj dhe mos u frenoni nga argumenti i shkeljes së privatësisë.

Nëse zbuloni se fëmija juaj nuk ka të ngjarë të ketë pirë ose përdorur substanca të tjera, ky mund të jetë momenti më i mirë për të zbuluar nëse ka një shpjegim tjetër për ndonjë ndryshim në pamjen ose sjelljen e fëmijës që duhet trajtuar sipas rastit.

Marrë nga www.drugfree.org

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *