PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Strategjia ruse e luftës në Ukrainë e ngjashme me atë që i bënë myslimanëve në Çeçeni dhe Siri

, ,

Marco Rubio, një senator amerikan dhe një republikan i lartë në Komitetin e Inteligjencës së Senatit, mendon se forcat e armatosura ruse Ukrainë do të përdorin taktika të provuara më parë ndaj popullsisë myslimanë në Çeçeni (1999) dhe Siri (2016).

“Ata po shkatërrojnë pa pushim qytete të tëra sepse po terrorizojnë popullsinë për t’i bërë ata të nënshtrohen ose të ikin,” i thotë Marco Rubio CNN.

– Ata e kanë përdorur këtë taktikë. Kam frikë se tani po përdoret gjithnjë e më shumë në Ukrainë, sepse rusët kanë probleme të mëdha logjistike, veçanërisht në veri të Ukrainës.

Inteligjenca ushtarake britanike tha në vlerësimin e saj të situatës të dielën se rezistenca e fortë e Ukrainës ka befasuar sulmuesin. Operacionet logjistike të ushtrisë Rusisë janë ende kaotike dhe motivimi i trupave të saj për të luftuar është i ulët.

Rusia i është përgjigjur rezistencës së Ukrainës dhe përparimit më të ngadaltë se sa pritej, duke sulmuar gjithnjë e më shumë popullsinë civile. Sulme të tilla ka pasur në Kharkov, Chernivtsi dhe Mariupol, ndër të tjera.

Sipas burimeve të ndryshme të inteligjencës dhe ekspertëve, Rusia së shpejti mund të rrisë ndjeshëm përdorimin e zjarrit për të pushtuar qytete të rëndësishme të Ukrainës.

Ministria e Jashtme e Ukrainës tha gjatë fundjavës se armëpushimi i rënë dakord për evakuimin e Mariupol, Volnovakha dhe disa qytete të tjera të Ukrainës nuk është mbajtur dhe përqendrimet e artilerisë në zonat e banuara kanë vazhduar të jenë të në numër të madh. Korridoret e evakuimit të rënë dakord me Rusinë kanë qenë gjithashtu objektiv i zjarrit me armë zjarri dhe artilerie.

– Unë jam i shqetësuar se ata (rusët) do ta bëjnë këtë për të krijuar kurthe për civilët. Domethënë, ata po i sulmojnë ato (korridoret humanitare) dhe po fajësojnë Ukrainën për këtë, thotë Marco Rubio.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *