PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Taktikat hibride. Rusia nuk mund ta bëjë me Finlandën, atë që Bjellorusia po i bën Polonisë

, ,

Nga Artur Kopani

Siguria kufitare është tema e ditës në mbarë Finlandën. Debati politik është nxehur ndjeshëm në Finlandë nga frika se situata në kufirin Poloni – Bjellorusi mund të mbërrijë edhe në kufirin 1340 km që kemi me Rusinë.

Për shumë vëzhgues, pas krizës së emigrantëve është një luftë hibride që Bjellorusia e Lukashenkos po zhvillon ndaj BE-së nën udhëzimet e Moskës, si presion ndaj BE dhe hakmarrje për sanksionet e ashpra me të cilat po përballet, pasi ka burgosur dhe vrarë opozitën dhe zhvillimet demokratike atje. Putini ështe partneri kryesor i diktatorit të Bjellorusisë.

Po kaq problematike në mjedisin politiko-mediatik finlandez ështe edhe lajmi më i fundit se synimet e azilantëve në kufirin polako-bjellorus synojnë Gjermaninë dhe Finlandën si destinacionin e tyre final. Polonia ka angazhuar mijëra trupa për të ndaluar futjen e azilantëve në territorin e vet. Besohet se Lukashenko kërkon të aplikojë të njëjtat taktika edhe në kufirin mes Letonisë dhe Lituanisë. Po sikur

Rreth 30 Emigrantë besohet se kanë mbërritur në Finlandë përmes Bjellorusisë, konfirmoi së fundi ministrja e Brendshme Maria Ohisalo.

“Roja Kufitare Finlandeze dhe vetë zyrtarët e mi më kanë dhënë informacione që tregojnë se këta njerëz besohet se kanë ardhur këtu përmes operacionit hibrid. Ajo që Bjellorusia po bën tani është plotësisht e dënueshme, “tha ajo në YLE A-Talk të enjten.

Ohisalo të enjten vlerësoi se Ligji i Emergjencave duhet të ndryshohet pa vonesë, pasi ai nuk pasqyron më rreziqet dhe kërcënimet e reja që po dëshmohen në Evropë.

“Vetëm epidemia e koronavirusit na tregoi se Ligji i Emergjencave nuk është në rregull. Lufta hibride, në formën që po merr në Bashkimin Evropian, është një gjë e re. Kur të reformohet ligji i kompetencave emergjente, duhet të sigurohemi që ai t’u sigurojë autoriteteve masat e nevojshme për të ndërmarrë veprime”, theksoi ajo.

Presidenti Sauli Niinistö i tha në mënyrë të ngjashme transmetuesit publik YLE se ligji duhet të përditësohet për të përmbushur kërkesat e sotme. Ligji, vlerësoi ai, aktualisht lë shumë hapësirë ​​për interpretim në lidhje me reagimin ndaj taktikave hibride.

Ohisalo vlerësoi megjithatë se legjislacioni i zakonshëm ofron mjetet për t’iu përgjigjur imigracionit në shkallë të gjerë. “Roja Kufitare Finlandeze ka kapacitetin për t’u përgatitur për këto lloj situatash,” tha ajo.

Petteri Orpo, Kryetari i Koalicionit Kombëtar, tha se qeverisë i mungon një kurs i qartë veprimi për t’iu përgjigjur kërcënimeve hibride. Legjislacioni aktual, shtoi ai, nuk ofron mjetet për të luftuar fushatat hibride, për të ndalur imigracionin e pakontrolluar dhe për të pezulluar pranimin e kërkesave për azil.

“Ne duhet t’i dërgojmë një mesazh të qartë botës se operacione si këto nuk do të funksionojnë me Finlandën. Se ne mund të mbyllim kufijtë tanë nëse është e nevojshme, se ne nuk do të pranojmë kërkesat për azil. Është një mesazh për njerëzit se nuk ia vlen t’i dorëzohemi tundimeve të kontrabandistëve të qenieve njerëzore.”

“Ne vetë kemi qenë objektivi i një operacioni të tillë,” shtoi ai, duke iu referuar mbërritjes së pothuajse 2,000 emigrantëve në pikat e kalimit kufitar verilindor në Salla dhe Raja-Jooseppi, Lapland në vitin 2016.

Orpo shërbeu si ministër i Brendshëm nën kryeministrin Juha Sipilä në 2015–2016.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *