PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

THL: 3412 të infektuar gjatë fundjavës. 7 me omicron

,

Epidemia është intensifikuar në të gjithë vendin gjatë vjeshtës dhe fillimit të dimrit.

Sipas Institutit të Shëndetësisë dhe Mirëqenies, THL, incidenca e koronavirusit është rritur ndjeshëm që nga fillimi i nëntorit.

Incidenca tani është më shumë se 310 raste për 100,000 banorë në të gjithë vendin në dy javë, më shumë se një herë gjatë një pandemie. Shifra ishte ende rreth 200 në fillim të nëntorit.

Aktualisht në spital janë 277 pacientë me koronavirus, 51 prej të cilëve në terapi intensive.

THL raportoi 3,412 infeksione të reja gjatë fundjavës të hënën. Janë konfirmuar shtatë raste të sëmundjes së shkaktuar nga varianti i omikronit.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *