PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

THL: Finlanda. mbi 2000 raste të reja gjatë fundjavës

, ,

Autoritetet shëndetësore finlandeze raportuan të hënën 2,016 infeksione të reja me koronavirus të konfirmuar nga laboratori në vend që nga e premtja, sipas Institutit për Shëndetin dhe Mirëqenien (THL).

Rajonalisht, shumica e rasteve gjatë fundjavës (832) u panë në Distriktin Spitalor të Helsinkit dhe Uusimaa.

Që nga e hëna, Finlanda ka regjistruar gjithsej 164,492 raste të konfirmuara Covid-19 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i njerëzve që kanë nevojë për kujdes spitalor për sëmundje të lidhura me koronavirusin është rritur, sipas Institutit për Shëndetin dhe Mirëqenien (THL).

Të hënën, gjithsej 256 persona po marrin trajtim spitalor për Covid-19 në të gjithë Finlandën, që është 15 më shumë se të premten. Ndërkohë, 34 prej tyre po trajtoheshin në repartin e terapisë intensive.

Finlanda raportoi se kishte 16 vdekje të reja të lidhura me Covid, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve të virusit në 1,200.

Finlanda pritet të arrijë sot objektivin prej 80 për qind për vaksinimet e plota për moshat 12 vjeç e lart. Kjo është një javë më vonë se objektivi i synuar i qeverisë. Të dielën shifra u rrit në 79.9 për qind. Ndërkohë 86 për qind kanë marrë të paktën një dozë, dhe pak më shumë se dy për qind kanë marrë injeksione të treta përforcuese.

Pak më shumë se 70 për qind e të gjithë popullsisë tani janë plotësisht të vaksinuar. Komiteti Këshillimor Kombëtar për Vaksinat (Krar) pritet të nxjerrë opinionin e tij për shtrirjen e vaksinimeve për fëmijët e moshës 5-11 vjeç në fund të nëntorit ose në fillim të dhjetorit.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *