PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

THL raporton listën e plotë të qyteteve me infeksionet e reja

,

248 infeksione të reja të koronavirusit janë diagnostikuar në Finlandë, thotë Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe Mirëqenies (THL). Numri më i lartë i infeksioneve u raportua në rajonet e Helsinkit dhe Uusimaa.

Në dy javët e fundit, 2.830 infeksione janë raportuar në Finlandë, që është 149 më pak se në dy javët e mëparshme.

Gjatë gjithë epidemisë, 91405 persona janë infektuar me në Finlandë. Incidenca e virusit në dy javët e fundit ka qenë 51.4 për 100,000 banorë.

Më poshtë është informacioni i detajuar për infeksionet sipas rajoneve dhe qyteteve:

Helsinki and Uusimaa  +117

 • Espoo +17

 • Helsinki +65

 • Hyvinkää +1

 • Järvenpää +9

 • Kauniainen +1

 • Kirkkonummi +1

 • Lapinjärvi +1

 • Loviisa +1

 • Mäntsälä +1

 • Pornainen +3

 • Porvoo +6

 • Raseborg +1

 • Siuntio +2

 • Tuusula +2

 • Vantaa +1

 • Vihti +5

Åland +3

 • Mariehamn +3

South Karelia SHP +3

 • Lappeenranta +3

Southern Savonia  +1

 • Mikkeli +1

Kainuu  +2

 • Kuhmo +1

 • Suomussalmi +1

Kanta-Hämeen  +35

 • Forssa +1

 • Hausjärvi +1

 • Hämeenlinna +14

 • Janakkala +4

 • Loppi +2

 • Riihimäki +13

Central Ostrobothnia  +9

 • Kannus +3

 • Kokkola +5

 • + 1’d

Central Finland  +3

 • Jyväskylä +3

Kymenlaakson SHP +3

 • Kotka +3

 • Kouvola +1

 • Virolahti -1

Pirkanmaa  +8

 • Akaa +2

 • Pirkkala +1

 • Tampere +5

North Karelia  +2

 • Kitee +2

Northern Ostrobothnia  +4

 • Haapajärvi +1

 • Kalajoki +1

 • Kuusamo +2

Northern Savonia +1

 • Kuopio +1

Päijät-Häme +21

 • Heinola +1

 • Hollola +1

 • Lahti +15

 • Orimattila +4

Satakunta +7

 • Eura +1

 • Eurajoki +1

 • Pori +2

 • Rauma +2

 • Säkylä +1

Vaasa +1

 • Vaasa +1

Southwest Finland +28

 • Kemiönsaari +1

 • Oripää +1

 • Paimio +1

 • Raisio +1

 • Salo +1

 • Taivassalo +2

 • Turku +14

 • Uusikaupunki +7

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *