PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

THL rikthen rekomandimin: Mbani maskat në hapësirat dhe transportin publik

, ,

Instituti Kombëtar Finlandez për Shëndetin dhe Mirëqenien (THL) të premten ribotoi rekomandimin mbarëkombëtar për përdorimin e maskave për fytyrën, pasi shkalla e infeksionit COVID-19 po rritet në vend për shkak të përhapjes së variantit Omicron.

Autoriteti shëndetësor rekomandon që njerëzit të përdorin maska ​​​​për fytyrën në të gjitha hapësirat publike si dhe në transportin publik në të gjithë vendin.

Udhëzimi i përditësuar zbatohet për të gjithë popullsinë finlandeze të moshës 12 vjeç e lart, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit.

Në deklaratën për shtyp, drejtori i THL Mika Salminen tha se dimri rrit rrezikun e infektimit. “Sa më shumë infeksione të ketë në popullatë, aq më i madh është rreziku. Rreziku i infektimit është gjithashtu dukshëm më i lartë në ambiente të mbyllura sesa jashtë.”

Rekomandimi nuk zbatohet për sektorët e kujdesit shëndetësor dhe social, arsimit ose edukimit të fëmijërisë së hershme, as nuk zbatohet për komunitetet e punës me rekomandime të veçanta, tha THL.

Në gusht 2020, THL lëshoi ​​rekomandimin e saj të parë të maskës së fytyrës për qytetarët për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri. Ndërsa nivelet e infeksionit bien dhe mbulimi i vaksinimit rritet në Finlandë, autoriteti shëndetësor zbuti rekomandimin e tij për të theksuar gjykimin e vetë individëve në fund të shtatorit të këtij viti.

Sipas të dhënave të lëshuara nga THL, Finlanda raportoi 2,079 raste të tjera COVID-19 dhe tetë vdekje të premten. Deri më sot, vendi ka regjistruar gjithsej 213,318 raste dhe 1,454 vdekje. Në Finlandë janë zbuluar gjithsej 34 raste të variantit Omicron.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *