PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Ukraina. Presidentët Biden dhe Putin mund të takohen këtë javë në Helsinki

, ,

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti amerikan Joe Biden kanë miratuar paraprakisht një propozim për t’u takuar në samit, tha zyra e presidentit francez. Thuhet se presidentët do të takohen me iniciativën e presidentit francez Emmanuel Macron.

Kremlini thuhet se nuk e ka konfirmuar ende gatishmërinë e Putinit për të marrë pjesë në takim, por spekulimet rreth vendit të takimit tashmë janë duke u zhvilluar në mediat ruse.

Alexei Venediktov, kryeredaktor i radiostacionit Eho Moskvy, postoi të hënën në mëngjes se një vend i mundshëm takimi do të ishte Helsinki.

– Samiti i mundshëm për pjesën tjetër të Putin-Biden javën e kaluar. Me shumë mundësi Helsinki, ka postuar në Twitter Venediktov.

Venediktov tradicionalisht është mjaft i informuar për atë që po ndodh në Rusi dhe ka marrëdhënie të mira edhe me Kremlinin. Sipas Venediktov, takimi i presidentëve do të pasohej më pas nga një takim i pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, pasuar nga i ashtuquajturi Helsinki 2.0, një takim i ri i sigurisë i bazuar në takimin e OSBE-së të Helsinkit të vitit 1975.

Presidenti i SHBA Biden ka konfirmuar tashmë gatishmërinë e tij për t’u takuar së shpejti me Putinin. Sipas Shtëpisë së Bardhë, kushti për samitin është që Rusia të përmbahet nga sulmi ndaj Ukrainës.

Përmbajtja e samitit do të përgatitet nga sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken dhe sekretari rus i shtetit Sergei Lavrov në një takim më 24 shkurt, thuhet në një deklaratë nga Zyra e Presidentit francez.

Vendi i takimit të Blinken dhe Lavrov këtë të enjte ende nuk është konfirmuar, por Helsinki është përfolur si një alternativë.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *