PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Vritet i burgosuri në qelinë e Burgut të Vantaa-s. Po hetohen 5 të arrestuar

,

Policia e Uusimaa Lindore dyshon për një vrasje në Burgun e Vantaa-s. Një i burgosur u gjet i vdekur në qelinë e tij herët në mëngjesin e së enjtes.

Përveç të ndjerit, në të njëjtën qeli mbaheshin edhe pesë të paraburgosur.

Shkaku i vdekjes së të burgosurit është ende i paqartë në këtë fazë. Policia aktualisht po heton rastin si krim i vrasjes.

Në lidhje me rastin, policia ka arrestuar pesë persona. Situata do të hetohet më tej përmes hetimeve teknike dhe marrjes në pyetje.

Situata në burgun Vantaa po studiohet nga këndvështrimi i funksionimit të burgut.

– Ne do të shohim se si ka ndodhur kjo dhe do të vlerësojmë masat që duhen marrë, thotë Tommi Saarinen, drejtori i burgut të Vantaa.

Vrasjet në burgje janë të rralla. Vrasja më e fundit në burg në Finlandë është ndoshta vrasja në Burgun e Riihimäki në vitin 2014.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *