PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Anullohen 3 mijë fluturime. Përkeqësimi i pandemisë krijon kaos para krishtlindjeve

, ,

Pandemia e koronavirusit dhe varianti omikron kanë tronditur planet e Krishtlindjeve në shumë vende të botës.

Sipas The New York Times, të paktën 3000 fluturime janë anuluar në mbarë botën, shumë prej tyre në Shtetet e Bashkuara dhe Australi.

Për shembull, linja ajrore amerikane United Airlines tha se anuloi 150 fluturime në prag të Krishtlindjeve dhe të paktën 44 fluturime në ditën e Krishtlindjeve, sepse kompania ka vështirësi të marrë staf të mjaftueshëm në aeroporte dhe aeroplanë për shkak të shumë rasteve të infeksionit.

Të njëjtin shpjegim për anulimin e fluturimeve përdori edhe linja ajrore me kosto të ulët Jetstar në Australi. Kompania tha se shumë punëtorë janë karantinuar nga frika se mos ekspozohen ndaj infeksionit, raporton CNN.

Të paktën 80 nga 500 fluturime të brendshme janë anuluar në aeroportin e Sidneit në prag të Krishtlindjeve.

Në prag të Krishtlindjeve, agjencia e lajmeve Reuters raportoi për situatën në Australi: “Australia po shkurton kohën e pritjes për vaksinat përforcuese ndërsa shpërthimi omikron i ktheu pushimet në Kaos”.

Autoritetet kanë shkurtuar kohën e marrjes së dozës së tretë të vaksinës nga gjashtë muaj në tre muaj, njoftoi të premten Ministria Australiane e Shëndetësisë.

Në Australi, rreth 9,100 infeksione të reja u regjistruan të Premten, duke thyer një rekord të mëparshëm prej 8,200 rastesh në një ditë.

Administrata e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten se vendi synon të heqë ndalesat e udhëtimit në vendet e Afrikës Jugore.

Udhëtimi në Shtetet e Bashkuara nga tetë vende afrikane, përfshirë Afrikën e Jugut, Mozambikun dhe Zimbabvenë, u kufizua në fund të nëntorit për të parandaluar përhapjen e omikron.

Hyrja nga këto vende do të lejohet nga 31 dhjetori, sipas Reuters.

Përkeqësimi i shpejtë i situatës së infeksionit është reflektuar në paparashikueshmërinë dhe masat e reja kufizuese edhe në Evropë. Sipas faqes së internetit Politico, qeveritë spanjolle, italiane dhe greke njoftuan të enjten se detyrimi i maskës do të futet edhe jashtë, në rrugë.

Në Spanjë, të gjithë mbi moshën gjashtë vjeç duhet të mbajnë maskë. Megjithatë, maska ​​nuk ka nevojë të përdoret për aktivitete sportive ose nëse personi është vetëm ose me anëtarët e familjes së tij në mal ose në plazh, thotë Politico.

Në Greqi, duke filluar nga nata e Krishtlindjeve do të duhet të vendosen “maska ​​të dyfishta”, pra dy maska ​​të zakonshme të fytyrës të mbivendosura ose një maskë respiratore më efektive FFP2 në transportin publik dhe supermarkete.

Qeveria greke vendosi gjithashtu që të gjitha festimet publike që lidhen me Krishtlindjet dhe Vitin e Ri janë të ndaluara. Turistët e huaj “këshillohen fort” që të bëjnë një test të koronës PCR, disa ditë pas mbërritjes në vend. Edhe para hyrjes në vend, duhet të tregojnë rezultatin negativ të testit të koronës, pavarësisht faktit nëse turisti ka një certifikatë vaksinimi.

Qeveria bullgare, nga ana e saj, njoftoi të enjten se qytetarët mbi 65 vjeç do të paguhen rreth 40 euro nëse marrin vaksinën kundër koronavirusit, raporton The Sofia Globe. Në Bullgari vetëm 27 për qind e popullsisë ka marrë serinë e plotë të vaksinimit, ndërsa shifra korresponduese e vendeve të BE-së është 68 për qind, tregojnë statistikat e ECDC për Sëmundjet Infektive.

NË KINË, Krishtlindjet janë një ngjarje shumë e rëndëshme, por edhe atje, autoritetet po kalojnë raunde të vështira të infeksioneve të reja me korona. Qyteti i Xian, me një popullsi prej më shumë se tetë milion, është vendosur në një bllokim të rreptë që nga e enjtja për më shumë se njëqind infeksione të regjistruara në qytet.

Mbyllja është raportuar të prekë rreth trembëdhjetë milionë njerëz në rajonin Xian. Sipas rregulloreve të qeverisë, vetëm një person nga çdo familje mund të dalë për pazar çdo të dytën ditë. Përjashtimet lejohen për profesionistët që kryejnë punë thelbësorë për shoqërinë, raporton Reuters.

Kina duke u përgatitur për Lojërat Olimpike Dimërore të shkurtit njoftoi të premten 87 infeksione të reja të konfirmuara me korona. Të enjten u raportuan saktësisht njëqind raste.

Në Kinë, vend i cili po ndjek një politikë të infeksionit zero, ka pasur rreth 100 mijë infeksione të raportuara zyrtarisht që nga fillimi i Pandemisë, dhe më shumë se 4,600 vdekje janë regjistruar.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *