PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Shqipëria heq karantinën për grekët dhe maqedonasit

, , ,

Komiteti Teknik i Ekspertëve në Shqipëri ka prezantuar masat e reja për parandalimin e Covid-19. Komiteti, që funksionon pranë Ministrisë së Shëndetësise bëri të ditur se nuk do të ndryshojë orën policore nga ora 22.00 deri në ora 6 të mëngjesit.

Ndërrkohë u vendos të hiqet karantina 14 ditore për personat që vijnë nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Po kështu u vendos që studentët mund të kthehen në auditore vetëm për konsultime dhe për provimet.

Kosova

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 1.474 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 153 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 1 rast (79 vjeç), Mitrovicë 1 rast (78 vjeç), Prizren 1 rast (83 vjeç), Viti 1 rast (73 vjeç).

Maqedonia e Veriut

Brenda 24 orëve të fundit në mbarë vendin nga 2928 teste të kryera janë regjistruar 323 raste të reja me Covid-19, prej të cilëve 96 vetëm në Shkup. Në ndërkohë nga Instituti i Shëndetit Publik njoftojnë se janë shëruar 714 pacientë, transmeton Alsat. Ndërsa betejën me Covid-19 e kanë humbur 24 pacientë. Që nga fillimi i pandemisë, në vendin tonë janë regjistruar gjithsej 153.197 raste, prej të cilëve 135.367 janë shëruar, kurse 5.016 kanë ndërruar jetë. Aktualisht në vendin tonë janë 12.754 raste aktive me virusin korona.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *