PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 30-të e luftës. Ukraina fundos luftanijet ruse. BE – SHBA: Sanksione regjimit të Putin, armë e para për ukrainasit

, , , ,

8.30

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Ukraina po godet “objektivat me vlerë të lartë” që po i detyron forcat ruse të devijojnë burimet për të mbrojtur linjat e tyre të furnizimit. Ai përmendi sulmet ndaj anijeve zbarkuese dhe depove të ruajtjes së municioneve në Berdyansk si shembuj të objektivave të vlefshëm. “Ka të ngjarë që ukrainasit të vazhdojnë të synojnë asetet logjistike në zonat e kontrolluara nga Rusia. Kjo do të detyrojë ushtrinë ruse që t’i japë përparësi mbrojtjes së zinxhirit të tyre të furnizimit” dhe të zvogëlojë aftësinë për të kryer operacione sulmuese.

8:15

Forcat ukrainase janë përforcuar nga shkatërrimi i anijes më të madhe ruse të zbarkimit pasi ajo solli furnizime për trupat e saj. Pamjet dramatike treguan zjarr dhe tym të zi, ndërsa Orsk, i ankoruar në Berdyansk në Detin Azov, u godit nga raketat balistike ukrainase.

8:00

Joe Biden shkon në Varshavë të premten ku pritet të takohet me ekspertë për përgjigjen humanitare; dhe trupat amerikane të vendosura në Poloni. Të shtunën, ai do të takohet me homologun polak Andrzej Duda për të diskutuar “krizën humanitare dhe të të drejtave të njeriut” që rezultoi nga pushtimi rus në Ukrainë.

7:30

Ministria ukrainase e mbrojtjes tha se trupat e saj i kishin shtyrë forcat ruse nga disa zona rreth kryeqytetit, Kiev. Trupat ruse nuk kishin burime të mjaftueshme për të çuar përpara ofensivën e tyre në Ukrainë, tha Oleksander Motuzyanyk, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, por shtoi se trupat ruse nuk i kishin hequr shpresat për të rrethuar dhe pushtuar Kievin.

7:17

Zëvendëskryeministri i Ukrainës tha se ishin 40 autobusë që prisnin për të nxjerrë civilët nga Mariupol, por se forcat ruse nuk po i lejonin ata të kalonin. Ishte menduar të hapeshin shtatë korridore humanitare të enjten – megjithëse Mariupol nuk ishte përfshirë mes tyre.

7:10

Ukraina ka akuzuar Moskën se ka marrë me forcë 402,000 civilë, duke përfshirë 84,000 fëmijë, nga qytetet ukrainase në Rusi – dhe ka ngritur shqetësimin se ata do të përdoren si pengje. Rusia i vërtetoi numrat, por tha se civilët janë evakuuar me dëshirë.

6:45

Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), Karim Khan, kërkoi nga një koalicion vendesh që të mbështesin hetimin e tij për krimet e luftës në Ukrainë. “Gjërat mund të përkeqësohen” nëse komuniteti ndërkombëtar dështon të veprojë tani, paralajmëroi Khan.

6:32

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, u bëri thirrje aleatëve të NATO-s që të rrisin mbështetjen ushtarake për vendin e tij kundër forcave ruse. Duke folur me liderët përmes lidhjes video, Zelenskiy falënderoi vendet për pajisjet mbrojtëse të ofruara në Ukrainë, por bëri thirrje për armë sulmuese. Udhëheqësi ukrainas akuzoi gjithashtu Rusinë për përdorimin e armëve me fosfor.

5:00

Udhëheqësit e NATO-s kanë rënë dakord të forcojnë mbrojtjen e tyre në lindje në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Rreth 40,000 trupa janë vendosur në krahun lindor së bashku me mjete të rëndësishme ajrore dhe detare, dhe katër njësi të reja luftarake do të dërgohen në Sllovaki, Hungari, Bullgari dhe Rumani.

4:55

SHBA dhe aleatët e saj njoftuan sanksione të reja ndaj më shumë se 400 elitarëve dhe institucioneve ruse. Ndër të sanksionuarit ishin dhoma e ulët e parlamentit të Rusisë, Duma dhe 328 anëtarë të saj. Departamenti amerikan i thesarit lëshoi ​​gjithashtu udhëzime, duke paralajmëruar se autoritetet amerikane mund të vendosin sanksione ndaj transaksioneve të lidhura me arin që përfshijnë Rusinë.

4:53

Biden tha se Kina i kupton pasojat ekonomike që do të pasonin nëse ofron ndihmë për Rusinë në luftën e saj me Ukrainën. Duke folur për gazetarët në Bruksel, presidenti i SHBA tha se aleanca e NATO-s nuk ka qenë kurrë më e bashkuar se sot.

4:50

Udhëheqësit e G7 thanë se janë të vendosur të imponojnë pasoja të rënda ndaj Rusisë dhe janë të gatshëm të zbatojnë masa shtesë “siç kërkohet”. Në një deklaratë të përbashkët, ata dënuan “luftën e zgjedhur” të Vladimir Putin dhe agresionin e tij “të pajustifikueshëm, të paprovokuar dhe të paligjshëm” në Ukrainë.

4:44

Administrata Biden dhe Bashkimi Evropian pritet të shpallin një iniciativë të madhe për të drejtuar dërgesat e gazit natyror të lëngshëm në Evropë gjatë vizitës së presidentit amerikan në Bruksel këtë javë, raportoi Washington Post, duke cituar tre zyrtarë amerikanë të njohur me planin.

3:30

Rusia është goditur me 65 sanksione të reja nga Britania e Madhe, një veprim që Ministria e Jashtme tha se ishte krijuar për të synuar “industritë dhe individët strategjikë kyç”. Në mesin e atyre që u goditën ishin gjashtë banka dhe një kompani mbrojtëse që prodhon dronë, si dhe grupi Wagner, për të cilin Britania tha se thuhet se ishte ngarkuar me vrasjen e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy.

3:28

Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët do të “rrisin” ndihmën vdekjeprurëse për Ukrainën, tha Boris Johnson pas një takimi të liderëve të G7. Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë 6,000 raketa shtesë dhe do të sigurojë rreth 30 milionë euro në fonde për forcat e armatosura të Ukrainës.

3:00

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara votoi me shumicë dërrmuese për t’i bërë thirrje Rusisë që të ndalojë menjëherë luftën e saj kundër Ukrainës dhe të sigurojë më shumë akses ndihme dhe mbrojtje civile në Ukrainë. Rezoluta mori 140 vota pro dhe pesë vota kundër – Rusia, Siria, Koreja e Veriut, Eritrea dhe Bjellorusia – ndërsa 38 vende abstenuan.

2:00

Papa Françesku hodhi kritika të forta kundër vendeve për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes pas pushtimit rus të Ukrainës, duke e përshkruar atë si “çmenduri”. Ai tha se konflikti në Ukrainë ishte produkt i “logjikës së vjetër të pushtetit që ende dominon të ashtuquajturën gjeopolitikë” dhe përgjigja e vërtetë nuk ishte më armë dhe më shumë sanksione.

1:00

Alexander Lukashenko, lideri autoritar i Bjellorusisë, ka paralajmëruar se një propozim polak për të vendosur një forcë paqeruajtëse perëndimore në Ukrainë mund të shkaktojë “luftën e tretë botërore”. Lukashenko, i cili ka lejuar Rusinë të përdorë territorin e Bjellorusisë për të dërguar trupa në Ukrainë, tha të enjten se nëse sugjerimi i Polonisë pranohet “do të nënkuptojë luftën e tretë botërore”. Ideja paqeruajtëse apo ndonjë ndërhyrje tjetër e drejtpërdrejtë e NATO-s nuk ka patur asnjë mbështetje nga SHBA apo shumë aleatë të tjerë.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *