PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Dita e 53-të e luftës. SHBA i dërgon Ukrainës armatimet e fuqishme: 800 milionë $ helikopterë, topa dhe dronë


Zhvilllimet e fundit të luftës nåe Ukrainë gjatë natës kanë të bëjnë me njoftimin e Shtëpisë së Bardhë së SHBA. se pajisjet ushtarake janë aktualisht në rrugë për në Ukrainë. Ndërkohë, Ministria ruse e Mbrojtjes ka kërkuar që Mbrojtësit e Mariupolit të dorëzohen deri në mëngjes.

Shtëpia e Bardhë: Furnizimet ushtarake janë rrugës për në Ukrainë

Shtëpia e Bardhë raporton se grupi i fundit i pajisjeve ushtarake të premtuara nga Shtetet e Bashkuara në fillim të kësaj jave është në rrugën e saj për në Ukrainë.

Paketa përfshin armë, municione dhe pajisje sigurie me vlerë 800 milionë dollarë.

Shtetet e Bashkuara po i japin Ukrainës pajisje ushtarake më të fuqishme, e cila deri pak kohë më parë kishte refuzuar t’ia jepte nga frika e përshkallëzimit të konfliktit. Kjo paketë pajisjesh përfshin, për shembull, 11 helikopterë Mi-17, 18 topa Howitzer dhe 300 dronë Switchblade.

Mesazhi i Rusisë për Mbrojtësit e Mariupolit: Dorëzohuni ose vdisni

Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Mbrojtësit e Mariupolit do të përballen me vdekjen nëse nuk i dorëzojnë armët.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka lëshuar një kërcënim, duke kërkuar që trupat ukrainase që ende luftojnë në Mariupol të dorëzojnë armët jo më vonë se ora 6 e mëngjesit. Sipas kohës së Moskës, raporton Reuters.

Ministria siguroi se të dorëzuarve do t’u kursehej jeta.

Rusia më parë pretendoi se të gjitha zonat urbane në qytet ishin “pastruar” nga trupat ukrainase dhe se luftëtarët ukrainas dhe të huaj ishin rrethuar në fabrikën e çelikut Azovstal.

Më herët të shtunën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyi pranoi se situata në Mariupol mbetet jashtëzakonisht serioze. Megjithatë, ai nuk i komentoi pretendimet se Rusia e kishte fituar betejën për qytetin.

Rusia pretendon: Një avion ushtarak që mbante armë të importuara nga Perëndimi u rrëzua

Agjencia ruse e lajmeve Tass raporton se njësitë ruse të mbrojtjes ajrore kanë rrëzuar një avion transporti ushtarak që mbante armë perëndimore jashtë Odessa.

– Pranë Odessa, forcat ruse të mbrojtjes ajrore kanë rrëzuar një plan transporti ushtarak ukrainas që po dërgonte armë të sjella në Ukrainë nga vendet perëndimore, i tha agjencisë së lajmeve të shtunën një zëdhënës i ministrisë ruse të mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov.

Përveç kësaj, Konashenkov pohoi se operacionet ajrore taktike dhe operacionale kishin shkatërruar 67 zona të përqendrimit të personelit dhe pajisjeve ushtarak ukrainase në 24 orët e fundit.

Putin nënshkruan ligji për mbrojtjen e Bashkimit Sovjetik

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një ligj që do të lejonte vendosjen e një gjobe për krahasimet publike midis ish-Bashkimit Sovjetik dhe Gjermanisë naziste, sipas agjencisë së lajmeve Tass. Për një individ, shuma e gjobës do të ishte 5000 rubla ose një paraburgim 15-ditor. 5000 rubla janë pak më shumë se 50 euro. Komuniteti, nga ana tjetër, mund të merrte gjoba deri në 100,000 rubla.

Një dokument në lidhje me ligjin e ri u publikua në faqen zyrtare të informacionit ligjor të Rusisë të shtunën. Ligji u miratua në Duma më 6 prill dhe në dhomën e sipërme një javë më vonë.

Ligji thotë gjithashtu se roli i Bashkimit Sovjetik në mposhtjen e Gjermanisë naziste nuk duhet mohuar.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *