PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Ministrja Krista Kiuru: Kufizime të reja për personat e pavaksinuar

, ,

Ministrja e Çështjeve Familjare dhe Shërbimeve Sociale, Krista Kiuru (SDP) të mërkurën zbuloi se po hartohen kufizime të reja në përgjigje të përkeqësimit të situatës epidemiologjike në Finlandë.

Synimi, tha ajo, është të synojë kufizimet ndaj personave të pavaksinuar, duke zgjeruar përdorimin e pasaportës së koronavirusit, një certifikatë që është në dispozicion për këdo që është vaksinuar plotësisht, shëruar ose ka rezultuar negativ për sëmundjen e koronavirusit.

Ministria e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë dhe Instituti Finlandez për Shëndetin dhe Mirëqenien (THL) do të paraqesin një propozim për kufizimet e reja në Komitetin Ministror për Çështjet Sociale të enjten, sipas YLE.

Kiuru theksoi se situata epidemiologjike duhet të vihet nën kontroll për të mos iu drejtuar të ashtuquajturës shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme.

“Propozimi ynë nesër do të jetë forcimi i kufizimeve të restoranteve. Kjo do të bënte që kufizimet e reja të hyjnë në fuqi tashmë për fundjavën e ardhshme, nëse ekziston vullneti politik për ta bërë këtë”, tha ajo për transmetuesin publik.

THL të mërkurën raportoi se gjithsej 306 persona janë aktualisht në kujdes spitalor, përfshirë 42 në kujdes intensiv, me një infeksion koronavirus.

“Është e gabuar dhe e padrejtë që të vaksinuarit duhet të vuajnë, sepse numri i shtretërve të kujdesit intensiv [në përdorim] po rritet vazhdimisht, gjë që – me barrën shumë të madhe – po i bën njerëzit të mos kenë akses në shërbime të tjera të kujdesit social dhe shëndetësor, ”, tha Kiuru.

Kryeministrja Sanna Marin (SDP) deklaroi dje se qeveria do të mblidhet për të diskutuar situatën në fillim të javës së ardhshme.

Presioni ndaj qeverisë për të vendosur për masa të tilla si zgjerimi i përdorimit të pasaportës së koronavirusit, rritja e kufizimeve në restorante, vaksinimi i fëmijëve nën 12 vjeç dhe kufizimi i hyrjes në vend është rritur me përkeqësimin e situatës epidemiologjike javët dhe muajt e fundit.

“Situata e koronavirusit është shumë alarmante,” i tha Marin YLE. “Është gjithnjë e më e rëndësishme që të gjithë njerëzit të shkojnë dhe të marrin vaksinat që u ofrohen.”

Helsingin Sanomat shkroi të mërkurën se qeveria nuk ka arritur të gjejë një marrëveshje nëse njerëzit që mbërrijnë në vend duhet të detyrohen të bëjnë dy teste për koronavirus. Ndërsa Partia e Qendrës ka vënë në dyshim nevojën për testin e dytë, shumica e anëtarëve të kabinetit besojnë se testi i dytë është i nevojshëm.

Kiuru mendoi se do të ishte “çmenduri” të mos kërkoheshin dy teste nga njerëzit që nuk kanë marrë një seri të plotë të një vaksine të miratuar.

“Unë do të them se kjo do të ishte krejtësisht e pamundur dhe e çmendur. Në këtë situatë epidemiologjike, ne nuk mund të pranojmë rastin që rreth 110 mijë punëtorë të huaj, shumica e të cilëve ka të ngjarë të shkojnë në shtëpi për Krishtlindje, të kthehen në një vend ku testi i dytë nuk është më një kërkesë ligjore, “tha ajo.

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *