PANALBANIAN

Lajmet shqip nga Finlanda

Këto janë 7 rreziqet që vijnë nga Rusia, nëse Finlanda anëtarësohet në NATO

, ,

A ka filluar presioni i Rusisë ndaj Finlandës. Ambasada ruse në Finlandë rreth dy javë më parë lëshoi ​​një mesazh duke u kërkuar rusëve dhe rusishtfolësve që jetojnë në Finlandë të raportojnë diskriminimin dhe dhunën ndaj tyre në Finlandë. Ambasada ruse ka publikuar një mesazh të ngjashëm në Suedi.

Sipas Policisë së Sigurisë (Supo), Finlanda nuk është aktualisht objekt i një fushate të rëndësishme informacioni, por ka një aktivitet spiunazhi në shkallë të gjerë.

“Për momentin, marrëdhënia e Finlandës me NATO-n është me interes të veçantë për rusët, thotë për Yle, Antti Pelttari, kreu i Policisë së Sigurisë.

Çfarë mund të bëjë Rusia për të penguar Finlandën të anëtarësohet në NATO?

Mund të përdorë të paktën të ashtuquajturin efekt hibrid, një kombinim i mjeteve të ndryshme të veprimit.

Synimi do të ishte krijimi i nervozizmit, frikës dhe mosmarrëveshjeve mes finlandezëve për pasojat e anëtarësimit në NATO përmes fjalimeve dhe veprimeve dhe në këtë mënyrë të ndikojë në vendimmarrje.

Vendet aktuale të NATO-s, të cilat do të vendosin të pranojnë Finlandën në NATO, gjithashtu mund të preken.

1. Kërcënimi

“Aderimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të kishte pasoja të rëndësishme ushtarako-politike që do të kërkonin hakmarrje nga Rusia.”

Shumica e finlandezëve iu kthyen shpejt pro NATO-s kur Rusia sulmoi ushtarakisht Ukrainën më 24 shkurt. Tani është e vështirë për Rusinë që ta ndryshojë këtë tendencë, qoftë me të mirë ose me të keq.

Rusia ka thënë më parë dhe ka përsëritur pasi sulmoi Ukrainën se pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të kishte pasoja të rëndësishme ushtarako-politike që do të kërkonin hakmarrje nga Rusia.

Rusia nuk ka folur në detaje për këto hakmarrje në publik. Ndoshta Rusia do të përqendronte më shumë ushtarë dhe armë pas kufirit lindor të Finlandës.

Finlandezët nuk e dinë nëse rusët i kanë thënë diçka më saktë lidershipit të lartë finlandez se çfarë nënkuptojnë në terma konkretë kërcënimet e tyre.

2. Nxirja e realitetit
“Mund të pritet një lloj fushate mediatike”

Ambasada ruse në Finlandë e justifikoi kërkesën e saj për informacion për Yle me arsyetimin se rastet e diskriminimit dhe qëndrimeve armiqësore ndaj qytetarëve rusë dhe rusishtfolësve janë bërë më të zakonshme në shumë vende evropiane, përfshirë Finlandën. Ambasada mund të ofrojë shpejt ndihmë në raste të tilla.

Policia sekrete thekson se ruso-finlandezët nuk duhet të fajësohen për pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

“Kjo ndarje do të siguronte mjete për përdorimin e makinerisë propagandistike të shtetit rus,” thotë Antti Pelttari, shefi i Supo.

Rusia ka premtuar të mbrojë rusët dhe rusishtfolësit në mbarë botën. Ajo ka shkuar më tej në Ukrainë, ku Presidenti Putin justifikoi sulmin, duke përfshirë parandalimin e gjenocidit të rusishtfolësve. Sigurisht, ai po fliste për një “operacion special”.

Rusia mund të përdorë raportet që merr nga ambasada e saj për diskriminimin dhe urrejtjen për një lloj fushate në Finlandë dhe Rusi.

3. Sabotimi në internet
Ukraina është një laborator testimi për kërcënimet kibernetike të Rusisë

Rusia mund të sifistifikojë mesazhet e saj kërcënuese duke shkaktuar dëme dhe paralizë në shoqëri përmes sulmeve kibernetike.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha të hënën, më 21 mars, duke iu referuar inteligjencës, se Rusia po planifikon një sulm kibernetik ndaj Shteteve të Bashkuara.

Sulmet ndaj Finlandës mund të parashikohen, për shembull, në bazë të asaj që Rusia ka bërë në vendet fqinje, si Estonia dhe Ukraina.

Sektori financiar, kujdesi shëndetësor, kompanitë e shpërndarjes dhe prodhimit të energjisë, mund të sulmohen.

Rënia e sistemeve të informacionit për pacientët do ta bënte më të vështirë trajtimin e pacientëve. Gjymtimi i sistemit të pagesave me karta do ta vështirësonin jetën e përditshme.

Të ashtuquajturat sulme të mohimit të shërbimit, për shembull, të cilat fshijnë faqen e internetit të një media ose banke, janë të zakonshme. Banka Nordea e përjetoi pak javë më parë dhe sulmi u përshkrua si i jashtëzakonshëm.

Kur shpërtheu mosmarrëveshja e statujës së bronztë në Estoni në pranverën e vitit 2007, Rusia nisi një seri sulmesh të mohimit të shërbimit në Estoni, të cilat praktikisht prishën të gjithë internetin në Estoni.

Ukraina ka qenë objektiv i sulmeve të vazhdueshme kibernetike nga Rusia që nga viti 2014. Shkatërrimi më i keq u soll nga malware NotPetya, i cili u përhap në vitin 2017 përmes një programi të njohur të kontabilitetit në rreth 10 për qind të kompjuterëve ukrainas dhe në botë.

Virusi, i cili shkaktoi miliarda dëme, shkatërroi bazat e të dhënave spitalore, mbylli linjat e prodhimit dhe ndërpreu trafikun global të mallrave. Në Kiev, për shembull, sistemi i pagesave të metrosë u paralizua. Termocentrali bërthamor i Çernobilit duhej të kalonte në monitorim manual.

Dëme të mëdha mund të shkaktohen nga paralizimi i shpërndarjes së energjisë elektrike, nga e cila vërtet varet shoqëria në tërësi.

Në dhjetor 2016, një e pesta e Kievit, kryeqyteti i Ukrainës, u errësua për një orë. Një vit më parë, energjia elektrike u ndërpre për më shumë se 200,000 njerëz në Ukrainën perëndimore për gjashtë orë.

Ekspertët e sigurisë kanë vlerësuar se Rusia do të kishte pasur aftësinë për të bërë më shumë dëme.

4. Lëshimi i emigranteve drejt kufirit
Në vitin 2015, Rusia i dërgoi azilkërkuesit në stacionet kufitare të Laplandës me Lado dhe biçikleta

Gjatë krizës së refugjatëve të vitit 2015, Rusia kreu një operacion hibrid në kufirin finlandez.

Azilkërkuesit mbërritën në stacionet kufitare veriore me biçikleta dhe Lado nga Rusia. Shumica e të ardhurve erdhën nga kantieret e ndërtimit në Moskë.

Autoritetet finlandeze po përgatiteshin për një kërcënim të madh, në linjën e të gjithë kufirit tokësor prej 1340 kilometrash.

Midis tetorit 2015 dhe shkurtit 2016, pothuajse 2,000 azilkërkues mbërritën në Finlandë nëpërmjet pikave kufitare Raja-Joosep dhe Salla.

Në vjeshtën e vitit 2021, një operacion më i madh filloi në kufirin lindor të BE-së, me Bjellorusinë që drejtoi mijëra azilkërkues drejt kufirit polak, veçanërisht nga Lindja e Mesme.

Ministrja e Brendshme Krista Mikkonen siguroi kohët e fundit, se kur një operacion i ngjashëm hibrid kërcënohet, të gjitha pikat e kalimit kufitar të Finlandës në kufirin lindor mund të mbyllen.

Dyshohet se pas agresionit rus të Ukrainës, me trenat Allegro mbërritën gjithashtu spiunë rusë në Finlandë.

5. Bllokimi i transportit detar
Ekonomia finlandeze është plotësisht e varur nga trafiku në Detin Baltik

Nëse Rusia do të përpiqej të shkaktonte dëme më të mëdha ekonomike dhe probleme sigurie të furnizimit në Finlandë, ajo mund të fillonte të ndërpresë transportin në Detin Baltik.

Ekonomia finlandeze është plotësisht e varur prej saj. Shumica e eksporteve dhe importeve të Finlandës kalojnë përmes Detit Baltik me anije mallrash.

Një precedent mund të gjendet sërish në Ukrainë. Që nga vjeshta e vitit 2018, Rusia ka ndërprerë trafikun detar të Ukrainës në ngushticën Kerç në Detin Azov.

Rusia ka ndaluar dhe inspektuar të gjitha anijet në urën Kertsinsalmi, duke përmendur një kërcënim për sigurinë.

Ka shkaktuar edhe javë të tëra vonesa për anijet. Para luftës, tregtia e Ukrainës përmes këtyre porteve kishte rënë përgjysmë për shkak të ngacmimeve ruse.

Nëse Rusia dëshiron të dëmtojë ekonominë finlandeze në të njëjtën mënyrë, ajo duhet të krijojë një kërcënim sigurie për veten në Detin Baltik dhe të veprojë në kundërshtim me marrëveshjet ndërkombëtare.

Megjithatë, Rusia është e frenuar të paktën nga fakti se porti i rëndësishëm i Rusisë, Shën Petersburg, ndodhet në fund të Gjirit të Finlandës.

6. Përdorimi i forcës ushtarake
Rusia mund të përqëndrojë trupa dhe makineri ushtarake në kufirin finlandez

Parandalimi më i vështirë është, sigurisht, ushtria ruse. Megjithëse, tani është e lidhur me luftën në Ukrainë, Rusia ka ende burime dhe mjete për të treguar fuqinë ushtarake nëse dëshiron të frikësojë finlandezët me pasojat ushtarake të anëtarësimit në NATO.

Rusia mund të sjellë trupat përgjatë kufirit finlandez, sikurse i përqendroi forcat në kufirin e Ukrainës shumë kohë përpara se të sulmonte. Shkeljet e përsëritura të kufijve në ajër, në tokë dhe në det janë gjithashtu të mundshme.

Finlanda është përgatitur gjithashtu për kërcënimin e të ashtuquajturve “burra të gjelbër” (njësi të kamufluara), pasi Rusia përdori ushtarë anonimë në pushtimin e Krimesë në vitin 2014.

Në verën e vitit 2015, ministri i atëhershëm i Mbrojtjes Jussi Niinistö  tha se ushtria finlandeze po përgatitej për një situatë ku “burrat e gjelbër” do të shfaqeshin në Åland.

Në Finlandë, në vitin 2017 hyri në fuqi një ligj që ndalon hyrjen dhe qëndrimin e grupeve të paidentifikuara të ushtarëve dhe lejon përdorimin e forcës ushtarake kundër tyre.

Rusët dyshohet se kanë pasur një efekt hibrid të heshtur në Finlandë për një kohë të gjatë edhe përmes blerjes së tokës dhe pasurive të paluajtshme. Ato janë kryer në afërsi të vendeve ushtarake dhe në lokacione strategjike për sa i përket sigurisë së furnizimit.

Gjithashtu Policia e Fshehtë e ka konsideruar të mundshme që pronat e blera nga rusët të përdoren për qëllime ushtarake.

Në vitin 2020, në Finlandë hyri në fuqi një ligj, i cili mund të parandalojë tregtinë e tokës me të huajt nëse rrezikojnë sigurinë kombëtare.

7. Surprizë
Lufta hibride filloi të flitej në publik kur Rusia pushtoi Krimenë në vitin 2014

Lufta hibride përfshin befasinë dhe mjegullimin e kufirit midis asaj që quhet luftë dhe paqe.

Të gjitha kërcënimet hibride të përmendura në këtë histori janë të njohura për autoritetet finlandeze të sigurisë dhe ato janë përgatitur për to.

Mjeti më efektiv i ndikimit të Rusisë mund të jetë ai që ende nuk kemi mundur ta imagjinojmë./Yle

About Post Author


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *